19 Απρ

Τα πρώτα μοντέλα ρομποτικής άρχισαν να κατασκευάζονται στο σχολείο μας με την καθοδήγηση του καθηγητή Πληροφορικής κ. Επαμεινώνδα Αγγέλη. Η πρώτη τάξη που ανέλαβε να εφαρμόσει τις δεξιότητες στην κατασκευή μοντέλου οχήματος τύπου F1 ήταν η ΣΤ1΄ τάξη του σχολείου μας. Το πρώτο όχημα έχει εγκατεστημένο λογισμικό και με τη βοήθεια αισθητήρα απόστασης ξεκινάει και επιταχύνει με προγραμματισμό και όταν ανιχνεύει εμπόδια οπισθοχωρεί. Το δεύτερο όχημα έχει εγκατεστημένο αισθητήρα κλίσης με προσομοίωση χειροκίνητου κιβωτίου αλλαγής ταχυτήτων. Συγχαρητήρια στους μαθητές για την προσπάθεια που καταβάλουν, αλλά και στον κ. Αγγέλη για την επιμέλειά του και την άριστη επιστημονική και παιδαγωγική του κατάρτιση.