20 Φεβ

Με σύμμαχο τον καλό καιρό, η Α’ τάξη του σχολείου μας, πραγματοποίησε μια πολύ ενδιαφέρουσα διδακτική επίσκεψη στον φούρνο » Ο ΠΥΡΓΟΣ», της συνοικίας μας. Τα Πρωτάκια μας υποδέχθηκε η κα Βασιλική Αναστασοπούλου και η Βασούλα Ζαφόλια. Φόρεσαν προστατευτικά σκουφάκια στα μαλλιά, έπλυναν καλά τα χέρια τους και επιδόθηκαν στο ζύμωμα. Είδαν όλη τη διαδικασία παρασκευής του ψωμιού και συμμετείχαν όλοι στην παρασκευή δικών τους αρτοπαρασκευασμάτων. Περιηγήθηκαν στον χώρο του εργαστηρίου, όπου κάθε μέρα παρασκευάζονται εκατοντάδες ψωμιά και λοιπά προϊόντα ζύμης. Το προσωπικό του φούρνου έδειξε στα παιδιά τα μηχανήματα, το ζυμωτήριο και τον φούρνο, όπου τα παιδιά έδωσαν τα ψωμάκια τους για ψήσιμο. Τους μαθητές συνόδευσε η δασκάλα τους κα Μαρία Σκουλουδάκη. Ευχαριστούμε πολύ την κα Β. Αναστασοπούλου για την πολύ ωραία ξενάγηση και εμπειρία που αποκόμισαν οι μικροί μαθητές μας.