5 Απρ

Με προσκεκλημένη την γνωστή στον εκπαιδευτικό κόσμο της πόλης μας, νηπιαγωγό, τ. σχολική σύμβουλο κα Κατερίνα Παπανικολοπούλου, κύλησε ευχάριστα ένα διδακτικό δίωρο, γεμάτο μηνύματα, συγκινήσεις και διδάγματα. Τα παιδιά είδαν ακόμη μια φορά από κοντά μια συγγραφέα παιδικών βιβλίων και άκουσαν από τα χείλη της τις ιστορίες που ξεδιπλώθηκαν μέσ’ από τις σελίδες των βιβλίων της. Οι ήρωες της ζωντάνεψαν και έκαναν τα παιδιά με διαδραστικό και συμμετοχικό τρόπο να πάρουν μέρος, να απαντήσουν σε ερωτήσεις, να αναζητήσουν λύσεις και να διατυπώσουν κανόνες και μηνύματα κατά του σχολικού εκφοβισμού. Όλοι μικροί και μεγάλοι απόλαυσαν και μαγεύτηκαν από την αφήγηση των παραμυθιών και έστειλαν μηνύματα για τους τρόπους αντιμετώπισης του φαινομένου.