31 Οκτ

Είναι ένα πολύ παλιό έθιμο και αρκετά διαδεδομένο σε όλο τον κόσμο όπου τα μικρά παιδιά μεταμφιέζονται κατά κανόνα σε κάτι «τρομακτικό» και επισκέπτονται σπίτια μαζεύοντας πολλά γλυκά, ενέργεια γνωστή ως «trick or treat» («φάρσα ή κέρασμα»). Αποτελεί εξέλιξη της αρχαίας Κελτικής γιορτή Samhaim. Στη σημερινή της μορφή η γιορτή δεν ασχολείται πια με τα φαντάσματα και τα πνεύματα, αλλά περισσότερο με διασκέδαση, γιορταστικές μεταμφιέσεις και γλυκίσματα. Για τους Κέλτες η μέρα αυτή σημάδευε το τέλος της συγκομιδής και την αρχή του χειμώνα, ενώ ταυτόχρονα η αλλαγή της εποχής ήταν μια γέφυρα ανάμεσα στον πάνω κόσμο και στον κάτω κόσμο. Σήμα κατατεθέν της γιορτής αυτής είναι τα φαναράκια φτιαγμένα από μεγάλες κολοκύθες, πάνω στις οποίες χαράζουν ανθρώπινα χαρακτηριστικά, άλλοτε πιο αστεία και άλλοτε πιο τρομακτικά. Η εκπαιδευτικός της Αγγλικής γλώσσας κα Δήμητρα Κοκώνη με τους μαθητές, μας έκανε να νιώσουμε κι εμείς την ημέρα αυτή, σκορπίζοντας ένα πλατύ χαμόγελο χαράς σε όλα τα παιδιά του σχολείου και στους εκπαιδευτικούς.

Λο