4 Δεκ

Μέρα όπως η σημερινή με πολλή βροχή και κρύο, ήταν η κατάλληλη να στολίσουν οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης το Χριστουγεννιάτικο Δέντρο μας. Όπως κάθε χρόνο, οι μαθητές της τάξης που αποφοιτούν, στολίζουν το δέντρο και βάζουν όλη την καλλιτεχνική ευαισθησία τους και το εικαστικό τους ταλέντο, να στολίσουν με λογής λογής στολίδια το δέντρο, σύμφωνα με το έθιμο και την παράδοση. Το αστέρι της κορυφής, οι μπάλες και τα λαμπιόνια, γίνονται στα χέρια τους τα υλικά που αναπαριστούν τους καρπούς και τα γλυκίσματα, σύμφωνα με την λαϊκή παράδοση. Τα ξωτικά θα έρθουν τις ημέρες του 12ήμερου μαζί με τα καλλικατζαράκια και θα προσπαθήσουν να ξεγελάσουν τους νοικοκύρηδες του σπιτιού. Το αποτέλεσμα ήταν ένα εκπληκτικά στολισμένο δέντρο, που δεν άργησε να γίνει αξιοθέατο από τους υπόλοιπους μαθητές. Καλά Χριστούγεννα, με υγεία, αγάπη κι ευτυχία στους εκπαιδευτικούς, στους μαθητές και στις οικογένειές τους!