20 Δεκ

Στη Γερμανία αυτές τις ημέρες που περιμένουν όλοι με αγωνία, κυρίως τα παιδιά, υπάρχει ένα ωραίο έθιμο που  για κάθε μέρα από την 1η Δεκέμβρη μέχρι τις 24 χαρίζει στα παιδιά ένα μικρό δωράκι, ώστε να μετράνε πόσες μέρες απομένουν μέχρι τα Χριστούγεννα.

Για την περίοδο αυτή του Advent φτιάχνουν ένα ημερολόγιο (Adventskalender), που είναι συνήθως μεγάλο και τοποθετείται στον τοίχο. Έχει πορτούλες με αριθμούς από το 1 έως το 24, δηλαδή από την 1η μέχρι την 24η Δεκεμβρίου, την παραμονή των Χριστουγέννων. Κάθε μέρα τα παιδιά ανοίγουν μια πορτούλα και τα περιμένει μια έκπληξη (ένα σοκολατάκι, μία ζωγραφιά ή ένα μικρό παιχνιδάκι).

Στο σχολείο μας η καθηγήτρια των Γερμανικών κα Σοφία Γκιτέρσου με τους μαθητές του τμήματος ήρθαν στο γραφείο και παρουσίασαν το έθιμο στον κ. Διευθυντή. Συγχαρητήρια στα παιδιά και στην κα Σοφία, για τις πολύ ωραίες δράσεις που κάνει με τους μαθητές!