3 Φεβ

Μια αξέχαστη εμπειρία είχαν την ευκαιρία να βιώσουν σήμερα οι μαθητές του σχολείου μας, στην εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στην Καλαμπάκα. Αν και στην αρχή ο καιρός έδειχνε ότι θα σταθεί εμπόδιο στον σχεδιασμό, στην εξέλιξη της ημέρας έγινε ανοιξιάτικος, χαρίζοντας μια μοναδική ευκαιρία να απολαύσουν οι μαθητές μας την εκδρομή. Ξεναγηθήκαμε στις εκπληκτικές εγκαταστάσεις του Μουσείου και απολαύσαμε όλα τα είδη της ελληνικής πανίδας. Είδαμε χιλιάδες ζώα, πτηνά, ερπετά κλπ που διαβιούν στον τόπο μας. Είδη που χάθηκαν ή απειλούνται με εξαφάνιση θηλαστικά και πτηνά συγκέντρωσαν το ενδιαφέρον κυρίως των μαθητών της Α τάξης, που ήταν η πρώτη τους φορά σε σχολική εκπαιδευτική επίσκεψη. Στο τέλος σε όλα τα παιδιά μοιράστηκαν δώρα από την βιομηχανία αναψυκτικών ΚΛΙΑΦΑ.