18 Δεκ

Οι ΣΤ τάξεις του σχολείου μας, σήμερα επισκέφθηκαν τον Μύλο των Ξωτικών για τα πειράματα Φυσικής, της κινητής έκθεσης Planet Physics. Σκοπός της επίσκεψης ήταν  να δουν περίεργα φαινόμενα που συμβαίνουν στον κόσμο και να μάθουν πώς δημιουργούνται πολλά από αυτά. Είδαν το φωτεινό πλάσμα και τη δημιουργία κεραυνών, το φαινόμενο του μαγνητικού πεδίου, την κβαντική αιώρηση, το τσουνάμι, το φωτόσπαθο, και τα πειράματα με το υγρό άζωτο  στους -200*C. Τα παιδιά εντυπωσιάστηκαν από τα διαδραστικά εκθέματα, πειραματίστηκαν και γνώρισαν τον μαγικό κόσμο της φυσικής. Στη συνέχεια περιηγήθηκαν στον Μύλο, έμαθαν για την υδροκίνηση και την βιομηχανική χρήση στην παραγωγή αλεύρων. Η επίσκεψη έκλεισε με περιήγηση στο μεγαλύτερο θεματικό χριστουγεννιάτικο πάρκο. Τους μαθητές συνόδευσαν οι: Καρακαξάς Θεόδωρος, Τάκος Χρήστος και ο διευθυντής του σχολείου Παπαγεωργόπουλος Αντώνης.