21 Δεκ

Εντυπωσιακή ήταν η σχολική γιορτή για τα Χριστούγεννα που παρουσίασαν τα παιδιά της  Α’ και Β’ τάξης του σχολείου μας. Μια γιορτή με θέμα την αγάπη, την αλληλεγγύη και την ειρήνη, δηλαδή τις πανανθρώπινες αξίες που έφερε με την γέννησή του ο μικρός Χριστός στους ανθρώπους. Στη φτωχική φάτνη με συντροφιά τα ζώα των βοσκών της Βηθλεέμ, τον επισκέφθηκαν οι Τρεις Μάγοι και υποκλίθηκαν στον βασιλέα των ουρανών, δωρίζοντας σμύρνα, λίβανο και χρυσό. Ο Ιωσήφ και η θεοτόκος Μαρία έφεραν στον κόσμο τον απεσταλμένο του Θεού να διδάξει την αγάπη, την συναδέλφωση και την αλληλεγγύη σε κάθε άνθρωπο που ασθενεί, που υποφέρει και είναι κατατρεγμένος. Τα παιδιά κατάφεραν να μεταφέρουν σε όλους το μήνυμα που αναδύεται από τον στίχο του ψαλμού «Δόξα εν υψίστοις Θεώ και επί γης ειρήνη εν ανθρώποις ευδοκία». Τραγούδησαν, παρουσίασαν θεατρικά δρώμενα και είπαν τα κάλαντα τόσο στα Ελληνικά, όσο και στα Αγγλικά. Τη γιορτή παρακολούθησε πλήθος κόσμου παρά το τσουχτερό κρύο και την χιονόπτωση. Την επιμέλεια της γιορτής είχαν οι δασκάλες: Γούλα Βασιλική, Υφαντή Βασιλική, ενώ την μουσική επιμέλεια είχε ο κ. Χριστόπουλος Κώστας. Καλά Χριστούγεννα σε όλους με αγάπη στις οικογένειες και με το καλό να μας έρθει το νέο και ευτυχές έτος 2018.

Παπαγεωργόπουλος Αντώνης