14 Φεβ

Μια από τις καλύτερες επισκέψεις πραγματοποιήσαμε σήμερα όλες οι τάξεις του σχολείου στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας και στο Κέντρο Ψηφιακής Προβολής Μετεώρων στην Καλαμπάκα. Με δύο λεωφορεία και συνοδούς τους δασκάλους φτάσαμε στην προγραμματισμένη ώρα για την επίσκεψή μας. Στο  Μουσείο  θαυμάσαμε μια πλούσια συλλογή πτηνών και θηλαστικών καθώς και ένα ολοκληρωμένο μουσείο μανιταριών. Ακόμη είδαμε περίπου 300 είδη ζώων και αρκετές δεκάδες με τα κυριότερα είδη μανιταριών. Το μουσείο στα πλαίσια της εκπαιδευτικής του δράσης οργανώνει εκπαιδευτικά προγράμματα που απευθύνονται σε ομάδες παιδιών και σε σχολεία. Μέσα από τα προγράμματα που είναι σχεδιασμένα για μαθητές η επίσκεψή μας ήταν πολύ ευχάριστη και ενδιαφέρουσα μαθαίνοντας παράλληλα με έναν ελεύθερο και δημιουργικό τρόπο όσα έπρεπε να γνωρίζουμε για την χλωρίδα και την πανίδα της χώρας μας.

Κατόπιν επισκεφθήκαμε

Το Κέντρο Ψηφιακής προβολής της Ιστορίας και του Πολιτισμού των Μετεώρων που βρίσκεται στην πόλη της Καλαμπάκας. Πρόκειται για ένα υπερσύγχρονο κέντρο που περιλαμβάνει μια αίθουσα τρισδιάστατων (3D) προβολών και εκεί οι μαθητές μας  φορώντας ειδικά γυαλιά που  παρέχονται  παρακολούθησαν  3D (τρισδιάστατες) προβολές.