16 Φεβ

Η Αποκριά και φέτος γιορτάστηκε στο σχολείο με το καθιερωμένο πάρτι μασκέ, με χορούς, τραγούδια και πολύ κέφι. Τις δύο τελευταίες ώρες τηρήσαμε το έθιμο και όλες οι τάξεις συμμετείχαν στις αποκριάτικες εκδηλώσεις. Οι μικρές τάξεις ζωγράφισαν, έφτιαξαν μάσκες και αποκριάτικο διάκοσμο, η Β’ τάξη με την δασκάλα τους έπαιξαν ένα παραδοσιακό παιχνίδι την «χάσκα» με λουκούμια και οι μεγαλύτερες επιδόθηκαν σε χορούς και τραγούδια καραόκε. Όλοι δάσκαλοι και μαθητές ξεφαντώσαμε αφήνοντας το κέφι και την φαντασία να μας συνεπάρει. Διάφοροι ήρωες ξαναζωντάνεψαν στο σχολείο όπως ο Αρλεκίνος, ο Έλβις,  Ανώνυμους, Πιερότοι, Κολομπίνες κλπ. Το πάρτι ολοκληρώθηκε με την κριτική επιτροπή να βαθμολογεί τους καλύτερους τραγουδιστές και ευχηθήκαμε σε όλους καλή Αποκριά και καλό πέταγμα του χαρταετού την Καθαρά Δευτέρα.