26 Μαρ

Την Παρασκευή 23-3-18 πραγματοποιήσαμε τη σχολική μας γιορτή για την εθνική παλιγγενεσία. Την γιορτή επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί των τμημάτων της ΣΤ’ τάξης κ.κ. Θεόδωρος Καρακαξάς και Χρήστος Τάκος. Την μουσική επιμέλεια είχε ο καθηγητής μουσικής κ. Κώστας Χριστόπουλος. Στον χαιρετισμό ο διευθυντής του σχολείου κ. Αντώνης Παπαγεωργόπουλος, αναφέρθηκε στο νόημα της γιορτής για ελευθερία του λαού μας που ήταν σκλαβωμένος για τετρακόσια χρόνια, στους ήρωες και στη θυσία των υπόδουλων Ελλήνων για την ελευθερία, στα ακατάλυτα ιδανικά και στο έργο όλων των Ελλήνων που ζούσαν στο εξωτερικό για την προετοιμασία και την επιτυχία της επανάστασης. Με τον τίτλο «Ελευθερία ή Θάνατος» η γιορτή περιελάμβανε ποιήματα, τραγούδια και θεατρικά σκετς. Οι μαθητές της Στ’ τάξης έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και σε όλους τους παριστάμενους άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις.