18 Απρ

Κλιμάκιο από την Κινητή Μονάδα Ψυχικής Υγείας Τρικάλων επισκέφθηκε το σχολείο μας μετά από πρόσκληση του διευθυντή του σχολείου κ. Αντώνη Παπαγεωργόπουλου, με σκοπό την ενημέρωση των εκπαιδευτικών του σχολείου μας για τον εκφοβισμό στο διαδίκτυο-κυβερνοεκφοβισμό , καθώς να ενημερωθούν για την πρόληψη και την γνώση του κινδύνου που εγκυμονεί. Η ενημέρωση έγινε από τις ψυχολόγους κ.κα Χριστίνα Βάγια και Σταυρούλα Μπίλλα. Η Κ.Μ.Ψ.Υ. λειτουργεί στο πλαίσιο του δημοσίου συστήματος υγείας και παρέχει υπηρεσίες ψυχικής υγείας σε ενήλικες στην ευρύτερη περιοχή του νομού Τρικάλων. Ακόμη παρέχει συμβουλευτικό έργο στην πρόληψη, θεραπεία, διάγνωση, παρακολούθηση και φροντίδα σε θέματα ψυχικής υγείας παράλληλα με την εκπαίδευση. Έγινε εκτενή αναφορά στον εκφοβισμό, στα αίτια και στις μορφές που εκδηλώνεται. Στην ηλεκτρονική παρενόχληση μπορεί να φτάσει κάποιος να παρενοχλήσει, να προσβάλει ακόμη και να απειλήσει κάποιον. Η ηλεκτρονική παρενόχληση (cyberbulling) είναι η επιθετική συμπεριφορά από πρόθεση με τη χρήση ηλεκτρονικών μέσων. Αποτέλεσμα αυτής της μορφής εκφοβισμού είναι πολλές ανεπιθύμητες συμπεριφορές, όπως αποστολή μηνυμάτων με κακό περιεχόμενο, ανάρτηση προσβλητικών φωτογραφιών, βίντεο κλπ. Ευχαριστούμε θερμά τις ψυχολόγους που μας επισκέφθηκαν και ελπίζουμε σε ανάλογη συνεργασία και στο άμεσο μέλλον.