28 Σεπ

Για δεύτερη χρονιά πραγματοποιήσαμε την εκδήλωση για τον σχολικό αθλητισμό, αυτή τη φορά όμως είχαμε την τύχη να είναι κοντά μας ο κ. Νίκος Τσιακάρας, καθηγητής φυσικής αγωγής με μεγάλη εμπειρία και κατάρτιση, αποσπασμένος εκπαιδευτικός στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, στο Τμήμα Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού ΣΕΦΑΑ στα Τρίκαλα. Η εκδήλωση άνοιξε με χαιρετισμό από τον διευθυντή του σχολείου κ. Αντώνη Παπαγεωργόπουλο και κατόπιν ανέλαβε ο κ. Νίκος να μιλήσει στα παιδιά για τη σπουδαιότητα του αθλητισμού σε συνδυασμό με  την μεσογειακή διατροφή. Προβλήθηκαν σχετικά βίντεο και απάντησε όλες τις ερωτήσεις των μαθητών. Κατόπιν πήγαμε στο Αθλητικό Κέντρο Πύργου, όπου έγινε επίδειξη τοξοβολίας, Ελληνορωμαϊκής πάλης και στίβου. Τα παιδιά δοκίμασαν στο τόξο, μπήκαν στο ταπί και έμαθαν τους κανονισμούς της πάλης και έτρεξαν στο γήπεδο. Τέλος έπαιξαν ομαδικά παιχνίδια. Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Νίκο Τσιακάρα για όσα πρόσφερε όχι μόνο σήμερα, αλλά και για όσες ημέρες τον είχαμε κοντά μας για τη διδασκαλία του μαθήματος της γυμναστικής.