26 Οκτ

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η σχολική μας γιορτή για την Επέτειο του ΟΧΙ την 28η Οκτωβρίου 1940. Την εκδήλωση προλόγισε ο διευθυντής του σχολείου κ. Αντώνης Παπαγεωργόπουλος, αναφερόμενος στα γεγονότα, αλλά και τη σημασία της έναρξης του ελληνοϊταλικού πολέμου, όχι μόνο για την Ελλάδα, αλλά και για όλη την Ευρώπη. Στη συνέχεια έγινε η ανάγνωση του Πρακτικού ανακήρυξη σημαιοφόρου-παραστατών και η παράδοση της σημαίας στην σημαιοφόρο για την 28η Οκτωβρίου Τσάτσου Γεωργία. Ακολούθησαν σκετς, τραγούδια και ποιήματα που είχαν ετοιμάσει με πολύ κόπο οι δάσκαλοι των Γ΄ και Δ΄ τάξεων κκ Καρακαξάς Θεόδωρος και Μελισσίδης Αναστάσιος. Τα παιδιά ενσάρκωσαν τους ρόλους και απέδωσαν το μήνυμα της ημέρας για την ελευθερία του λαού μέσα από σκληρό και αδυσώπητο αγώνα κατά των στρατευμάτων της φασιστικής Γερμανίας και του Χίτλερ. Ευχαριστούμε θερμά τους μαθητές και δασκάλους που φρόντισαν όλα να κυλήσουν υπέροχα, καθώς και την μουσικό του σχολείου μας κα Κοζιού Σταυρούλα για την μουσική επιμέλεια.