6 Νοέ

Στο κατάμεστο από μαθητές Πνευματικό Κέντρο Τρικάλων πραγματοποιήθηκε το 9ο Μαθητικό Συνέδριο κατά του καπνίσματος με τίτλο » Παιδεία για έναν κόσμο χωρίς κάπνισμα». Συνδιοργανωτές ήταν ο Δήμος Τρικκαίων, το George D. Behrakis Ερευνητικό Εργαστήριο, το Ινστιτούτο Δημόσιας Υγείας του Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος, η οργάνωση Smoke Free Greece, η Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Τρικάλων και η Δ/νση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Τρικάλων. Κατά την έναρξη του συνεδρίου έγιναν οι απονομές των μαθητών που πήραν μέρος με τις ζωγραφιές τους. Το 1ο βραβείο πανελλαδικά κέρδισε ο μαθητής της Ε1 τάξης του σχολείου μας Γιώργος Σιακαβάρας και το παρέλαβε από την Υφυπουργό Παδείας κα Μερόπη Τζούφη. Στην εκδήλωση παραβρέθηκε σύσσωμη η τάξη του Γιώργου, η οικογένειά του, ο διευθυντής του σχολείου κ.Αντώνης Παπαγεωργόπουλος και η δασκάλα του κα Έφη Λάζου.

Πανοραμική εικόνα της αίθουσας                             Ο Γιώργος δίνει συνέντευξη στο ΕΤ1