17 Δεκ

Αξέχαστη εμπειρία η σημερινή για τους μαθητές της ΣΤ’ τάξης που διδάσκονται Γερμανικά στο σχολείο μας από την κα Σοφία Γκιτέρσου. Με ψηφιακά μέσα συνδεθήκαμε με το Ελληνικό Δημοτικό Σχολείο Βούπερταλ και συνομίλησαν αρχικά οι διευθυντές κκ Αντώνης Παπαγεωργόπουλος και Δημήτρης Χαραλάμπους. Στη συνέχεια οι καθηγήτριες των Γερμανικών και όλα τα παιδιά μεταξύ τους. Αναπτύχθηκε ένας διάλογος για τις συνθήκες  ζωής στη Γερμανία, τα μαθήματα που παρακολουθούν τα παιδιά στο σχολείο και πόσες ώρες διδάσκονται ξένες γλώσσες. Τα παιδιά προσπάθησαν να αντιληφθούν τις ομοιότητες και τις διαφορές στην εκπαίδευση και στο εκπαιδευτικό σύστημα μια άλλης χώρας. Όλα τα παιδιά έθεσαν διάφορες  ερωτήσεις και απάντησαν με τη σειρά τους στις απορίες των παιδιών του άλλου σχολείου. Η τηλεδιάσκεψη ολοκληρώθηκε με ευχές ενόψει Χριστουγέννων και με τραγούδια από τους μαθητές των σχολείων στα Ελληνικά και στα Γερμανικά.