12 Απρ

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η σημερινή μας επικοινωνία μέσω ψηφιακών μέσων με σχολείο στην περιοχή της Δρέσδης Γερμανίας και συγκεκριμένα με την Δ’ τάξη μας και την αντίστοιχη του γερμανικού σχολείου. Την επαφή με το γερμανικό σχολείο χαιρέτισε ο διευθυντής Αντώνης Παπαγεωργόπουλος και καλωσόρισε τον συνάδελφο και τους μαθητές του, έστω και διαδικτυακά. Στη συνέχεια η δασκάλα των Αγγλικών κα Δήμητρα Κοκώνη, που είχε προετοιμάσει κατάλληλα τα παιδιά και ο εκεί συνάδελφος (Έλληνας της διασποράς), οργάνωσαν μια  συνομιλία με θέμα τα ενδιαφέροντα των παιδιών, την περιγραφή του εαυτού τους με σκοπό την εξάσκηση στην αγγλική γλώσσα. Οι μαθητές γνωρίστηκαν μεταξύ τους, έμειναν εντυπωσιασμένοι από την άμεση επαφή και στο τέλος αντάλλαξαν ευχές και καλή πρόοδο μέχρι την επόμενη επικοινωνία. Ευχαριστούμε θερμά τους δύο εκπαιδευτικούς που συνεργάστηκαν και έδωσαν την ευκαιρία σε μαθητές-πολίτες της Ενωμένης Ευρώπης, να επικοινωνήσουν άμεσα μεταξύ τους σε μια άλλη γλώσσα εκτός της μητρικής τους.