27 Σεπ

Και φέτος το σχολείο μας πήρε μέρος στη δράση του ΥΠΑΙΘ για τον σχολικό αθλητισμό. Η γυμνάστρια του σχολείου μας Κατσάρου Ευαγγελία, παρουσίασε στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων Βίντεο και διαφάνειες με θέμα τον αθλητισμό και την υγιεινή διατροφή. Στο τέλος οι Μαθήτριες της ΣΤ1 τάξης έκαναν μια επίδειξη ρυθμικού χορού σε συνδυασμό με ρυθμική γυμναστική. Γενικότερα ο αθλητισμός στο σχολείο συμβάλλει στην ανάπτυξη της ικανότητας των μαθητών για κοινωνική ενσωμάτωση, αυτοπειθαρχία, αλληλεγγύη, βελτιώνει την ικανότητα λήψης αποφάσεων, βοηθά στη θετική απασχόληση των παιδιών και τα προφυλάσσει από αρνητικές και αντικοινωνικές συμπεριφορές, ενώ αυξάνει τις πιθανότητες να έχουν μεγαλύτερη εγρήγορση, συμμετοχή και επιτυχία στα μαθήματά τους.
Ο σχολικός αθλητισμός έχει στόχο να βοηθήσει τους μαθητές να διαμορφώσουν αθλητική συμπεριφορά, να μάθουν να αποδέχονται τους κανόνες και τις αποφάσεις των κριτών, να σέβονται τον αντίπαλο, να αποδέχονται με σύνεση την ήττα ή τη νίκη και να αποκτήσουν φίλαθλο πνεύμα. Ως αποτέλεσμα έχει την καλλιέργεια κοινωνικών δεξιοτήτων, όπως του ομαδικού πνεύματος, της συνεργασίας, της συμμετοχής και της επικοινωνίας, καθώς και την καλλιέργεια και ανάδειξη των φυσικών ικανοτήτων, των κινητικών δεξιοτήτων και των ιδιαίτερων κλίσεων των μαθητών. Η ημέρα έκλεισε με ομαδικά παιχνίδια στο Αθλητικό Πάρκο Πύργου.