4 Δεκ

Με αφορμή την 3η Δεκέμβρη, ημέρα αφιερωμένη στα άτομα με αναπηρία, πραγματοποιήσαμε σήμερα μια εξαιρετική εκδήλωση, άριστα σχεδιασμένη από τις εκπαιδευτικούς Κοκώνη Δήμητρα(Αγγλικών), Κατσάρου Ευαγγελία(Γυμνάστρια), με την αμέριστη συμπαράσταση και πολύτιμη βοήθεια της αναπληρώτριας δασκάλας Δώρας Καπλάνη(Ένταξη των Ρομά στο σχολείο). Η εκδήλωση προλογίστηκε από τον διευθυντή, ο οποίος αναφέρθηκε επιγραμματικά στα θέματα της εκδήλωσης και ευχαρίστησε τις εκπαιδευτικούς για την πρωτοβουλία τους, να καταπιαστούν με τόσο σημαντικά θέματα για την πρόληψη και ευαισθητοποίηση των μαθητών. Σκοπός ήταν να αναδειχθεί το ζήτημα της ισότιμης πρόσβασης των ατόμων με αναπηρία στην εκπαίδευση. Η δράση είχε επίσης σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών στο δικαίωμα των παιδιών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες για ισότιμη πρόσβαση στο σχολείο, στην καταπολέμηση στερεότυπων και προκαταλήψεων και τέλος στην αναγκαιότητα σεβασμού της μαθητικής ετερογένειας. Χρησιμοποιήθηκε υλικό κειμενικής προβολής και σχετικών βίντεο από ενδεδειγμένες επίσημες ιστοσελίδες.

Το δεύτερο μέρος της εκδήλωσης αποτέλεσε αφορμή να γίνει ενημέρωση των μαθητών για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σεξουαλικής εκμετάλλευσης και κακοποίησης των παιδιών, με σκοπό την ενδυνάμωσή τους. Έγινε προβολή βίντεο, εργαστήριο διαδραστικής παρουσίασης, ομιλία, καθώς το εγκεκριμένο υλικό από το ΥΠΑΙΘ αξιοποιήθηκε με στοχευμένες δράσεις για την ενημέρωση των μαθητών μας. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στις δασκάλες που επιμελήθηκαν την εκδήλωση και κατάφεραν να περάσουν πολλά μηνύματα στα παιδιά, που θα φανούν χρήσιμα στην σωστή ψυχοσυναισθηματική τους ανάπτυξη.