24 Σεπ

Το σχολείο μας με τις Ε1-Ε2 και ΣΤ τάξεις, πήρε μέρος στην κοινή δράση των χωρών της ΕΕ για την ευρωπαϊκή πολιτιστική κληρονομιά. Επισκέφθηκε τα Οθωμανικά λουτρά που βρίσκονται στον χώρο των παλιών φυλακών και που αναδείχθηκαν κατά την ανάπλαση του χώρου σε Μουσείο Τσιτσάνη. Με τους δασκάλους Λάζου Ευσταθία, Καρακαξά Θεόδωρο και Μπόμπορα Αρετή οι οποίοι συνόδευσαν τους μαθητές, ενημερώθηκαν από ξεναγό για την χρήση τους κατά την περίοδο της Τουρκοκρατίας. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα έχει ως βασικό στόχο το άνοιγμα προς το πλατύ κοινό μνημείων και χώρων δύσκολα προσβάσιμων τον υπόλοιπο χρόνο. Η επιλογή τέτοιων χώρων έχει σκοπό την πρόκληση μεγαλύτερου ενδιαφέροντος από την πλευρά του κοινού, αφού πρόκειται για μνημεία άγνωστα σ’ αυτό και επομένως απαλλαγμένα από το βάρος προηγούμενων «ερμηνειών». Ο σκοπός του προγράμματος υλοποιείται με τη συνειδητοποίηση της κοινής ευρωπαϊκής ταυτότητας σε πολιτιστικό, κοινωνικό, πολιτικό και οικονομικό επίπεδο, τον επαναπροσδιορισμό της σχέσης μας με το παρελθόν,τη γνωριμία και την εξοικείωση με το Άλλο, καθώς και την ευαισθητοποίηση του κοινού για την προστασία της πολιτιστικής κληρονομιάς μέσα από συνεργασία δημόσιων και ιδιωτικών φορέων και οργανώσεων εθελοντών.