29 Νοέ

Αξέχαστη θα μείνει στους μαθητές των Δ’, Ε’ και ΣΤ’ τάξεων του σχολείου μας η επίσκεψη στο Στρατιωτικό Μουσείο της ΣΜΥ. Με σκοπό να γνωρίσουν την ένδοξη ιστορία του 5ου Συντάγματος Πεζικού και την συνεισφορά των μονάδων της περιοχής μας στα πεδία των μαχών, καθώς και να δουν από κοντά στρατιωτικό υλικό άλλων εποχών, επισκέφθηκαν την Σχολή και ξεναγήθηκαν στους χώρους από αξιωματικούς.  Το Μουσείο περιλαμβάνει 4 αίθουσες, εκ των οποίων οι δύο είναι αφιερωμένες στη ΣΜΥ και οι άλλες δύο στο 5ο Σύνταγμα Πεζικού, το οποίο ήταν εγκατεστημένο στο χώρο που βρίσκεται σήμερα η Σχολή και το οποίο συμμετείχε στους αγώνες του Έθνους με αποκορύφωση την εποποιία του Υψώματος 731, το Μάρτιο του 1941. Η ΣΜΥ είναι ένα ιστορικό και ένδοξο ίδρυμα, η προσφορά του οποίου προς την Πατρίδα είναι ανεκτίμητη. Τα πεδία των μαχών στα οποία ο Ελληνικός Στρατός έγραψε σελίδες δόξας και ηρωισμού, είναι διάσπαρτα από νεκρούς Μονίμους Υπαξιωματικούς. Από τη Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών αναδείχτηκαν ηγετικές προσωπικότητες οι οποίες είχαν καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση της ιστορίας της πατρίδας μας, όπως ο ήρωας των Βαλκανικών Πολέμων Ιωάννης Βελισαρίου, ο Νικόλαος Πλαστήρας, ο Γεώργιος Κονδύλης, ο Χαράλαμπος Κατσιμήτρος, ο Στέφανος Σαράφης, ο Ναπολέων Ζέρβας και πάρα πολλοί άλλοι άξιοι στρατιωτικοί ηγέτες. Το έργο της δημιουργίας του Μουσείου αγκαλιάσθηκε από την τοπική και όχι μόνο κοινωνία, και αξίζουν ιδιαίτερες ευχαριστίες σε όσους προσέφεραν κειμήλια και έγγραφα που είχαν στην κατοχή τους και κυρίως τους απογόνους του ήρωα Ταγματάρχη Κασλά Δημητρίου οι οποίοι προσέφεραν όλα τα προσωπικά του αντικείμενα. Τους μαθητές συνόδευσαν οι δάσκαλοι Τάκος Χρήστος, Καρακαξάς Θεόδωρος, Λάζου Ευσταθία.