1 Δεκ

Φέτος τοποθετήθηκε στο σχολείο μας εκπαιδευτικός ειδικότητας Εικαστικών ο Αλέξανδρος Αντωνιάδης και σε πολύ σύντομο χρόνο κέρδισε τις εντυπώσεις με τις γνώσεις και την ικανότητά του στη ζωγραφική. Κατάγεται από το Κιλκίς και τα τελευταία χρόνια εργάζεται σε σχολεία της Α/θμιας στην περιοχή μας. Ο Αλέξανδρος είναι απόφοιτος της Σχολής Καλών Τεχνών Θεσσαλονίκης, έχει πλούσιο έργο παρά το νεαρό της ηλικίας του και συμμετέχει με έργα του σε εκθέσεις ατομικές ή ομαδικές στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό. Ο πατέρας του είναι αγιογράφος στην γενέτειρά του και όπως λέει ο λαός, το μήλο έπεσε κάτω από τη μηλιά. Ο Αλέξανδρος γεννήθηκε με το ταλέντο και το εξέλιξε κοντά στον πατέρα του. Έμαθε τα μυστικά της τέχνης αρχικά παρατηρώντας τον πατέρα του Δωρόθεο και αργότερα καταπιάστηκε ο ίδιος με τα πινέλα και τα χρώματα. Ασχολείται περισσότερο με την τεχνοτροπία του ρεαλισμού, κάνει όμως διάφορα έργα με τοπία, προσωπογραφίες κλπ. Είμαστε πολύ τυχεροί που είναι κοντά μας και έχει την διάθεση να ζωγραφίσει και να ομορφύνει το σχολείο μας. Το πρώτο έργο που ολοκλήρωσε  είναι το Φρούριο και το περίφημο Ρολόι, σύμβολο και έμβλημα της πόλης μας, με τον περιβάλλοντα χώρο στην παλιά πόλη. Κοσμεί πλέον τον μεγάλο διάδρομο και ολοκληρώθηκε με τους μαθητές του να παρατηρούν τον δάσκαλό τους και το έργο του σε όλες τις φάσεις της εξέλιξής του.

Άλλα έργα του Αλέξανδρου: