20 Δεκ

Μια μοναδική εμπειρία επικοινωνίας είχαν σήμερα οι μαθητές της Β’ τάξης του σχολείου μας  συνομιλώντας μέσω τηλεδιάσκεψης με το Δημοτικό Σχολείο Τέλενδου και τον μοναδικό μαθητή της Α’ τάξης, τον Σάββα. Η Τέλενδος είναι ένα μικρό νησάκι πολύ κοντά στην ακριτική Κάλυμνο, όπου κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες λειτουργεί το σχολείο με ένα δάσκαλο και έναν μαθητή. Ο Διευθυντής του σχολείου μας Αντώνης Παπαγεωργόπουλος, έκανε τις σχετικές επαφές με τον νεοδιόριστο δάσκαλο Παναγιώτη Καλαϊτζίδη και αποφάσισαν ενόψει Χριστουγέννων οι μαθητές μας, να στείλουν τις ευχές τους και να τραγουδήσουν τα χριστουγεννιάτικα κάλαντα της Θεσσαλίας στον Σάββα, τον μικρό μαθητή του σχολείου της Τέλενδου. Αρχικά συνομίλησαν ο Διευθυντής με τον δάσκαλό του και κατόπιν ο ο κ. Γιάννης Τραγάνης με τους μαθητές του, ανατάλλασσοντας ευχές. Τα παιδιά έκαναν ερωτήσεις για την σχολική ζωή σε ένα τόσο απομακρυσμένο μικρό σχολείο, καθώς και για τα μαθήματα και για το πώς νιώθουν οι δυο τους δάσκαλος και μαθητής, χωρίς την παρέα συναδέλφων και συμμαθητών.  Η τηλεδιάσκεψη έκλεισε με ευχές για υγεία, αγάπη, ειρήνη, ευτυχία και καλή πρόοδο.