22 Δεκ

Καθώς πλησιάζουν τα Χριστούγεννα και οι διακοπές, οι μαθητές όλων των τάξεων επιδίδονται σε χειροτεχνίες με τους δασκάλους τους και μαθαίνουν τα κάλαντα για να γυρίσουν από σπίτι σε σπίτι να τα πουν. Είναι όμως καθιερωμένο να πηγαίνουν από τάξη σε τάξη και στον Διευθυντή για να πουν τα κάλαντα, φέρνοντας έτσι το χριστουγεννιάτικο κλίμα στο σχολείο. Με τις δασκάλες των Γερμανικών και των Αγγλικών λένε τα αντίστοιχα κάλαντα φορώντας σκουφάκια και με τα τρίγωνα σκορπίζουν χαρά και αισιοδοξία σε όλους μικρούς και μεγάλους. Ημερολόγια, αγγελάκια, γλυκίσματα, αστεράκια και χρυσόσκονη έχουν την τιμητική τους και όσο η τελευταία μέρα μαθημάτων πλησιάζει, τόσο περισσότερο ανυπόμονοι είναι όλοι για τις άγιες μέρες των Χριστουγέννων. Ευχόμαστε σε όλους υγεία, αγάπη, ευτυχία και με το καλό να γιορτάσουμε την Γέννηση με όλους τους αγαπημένους μας στην θαλπωρή του σπιτιού μας.