17 Ιαν

Είχαμε δώσει την υπόσχεση με την συναδέλφισσα, συμφοιτήτρια και φίλη Ασπασία Τακοπούλου, δασκάλα του 1/θ Δημοτικού Σχολείου Φουρνά Ευρυτανίας, να επικοινωνήσουμε με τους μαθητές μας με την πρώτη ευκαιρία. Συναντηθήκαμε στο  μεταπτυχιακό τμήμα και ολοκληρώσαμε τις σπουδές μας την ίδια περίοδο. Κρατήσαμε επαφή για μερικά χρόνια, εκείνη υπηρετούσε στο σχολείο Δομοκού και αργότερα μετατέθηκε στην Ευρυτανία, όπου έκανε οικογένεια και μένει μόνιμα. Ανταλλάξαμε πρόσφατα ευχές για τον νέο χρόνο και υποσχεθήκαμε να κάνουμε ένα project με τους μαθητές μας. Ήρθε λοιπόν η κατάλληλη στιγμή και η  ευκαιρία να το πραγματοποιήσουμε σήμερα με τους μαθητές των Ε1 και Ε2 τάξεων του σχολείου μας. Από καιρό είχαμε ρυθμίσει τις λεπτομέρειες και επειδή έπεσε πολύ χιόνι στην Ευρυτανία, με το κατάλληλο σκηνικό, έφτασε η στιγμή της σύνδεσης. Το σχολείο Φουρνά έχει μόνο πέντε μαθητές και μία δασκάλα και επειδή η δασκάλα τους εργάζεται  στο σχολείο με όλη την δύναμη ψυχή της, ήθελε να δουν οι μαθητές της τις συνθήκες λειτουργίας ενός μεγάλου σχολείου της πόλης. Οι λιγοστοί, αλλά υπέροχοι μαθητές της είχαν πολλές απορίες για το πώς γίνεται το μάθημα σε διακριτά αντικείμενα ανά ώρα, πώς στελεχώνεται ένα σχολείο από πολλούς εκπαιδευτικούς, πώς είναι η σχολική ζωή σε ένα μεγάλο σχολείο, ποια μαθήματα είναι κοινά και αν υπάρχουν ομοιότητες στο Ωρολόγιο Πρόγραμμα του 1/θ σχολείου και πολλές άλλες ερωτήσεις που τους απασχολούσαν. Παράλληλα με τους μαθητές πήραν τον λόγο και οι δάσκαλοι των τμημάτων ο κ. Θοδωρής, η κα Αρετή, ο κ Γιάννης, η κα Έφη, η κα Σοφία και η κα Μαργαρίτα.  Ως Διευθυντής μίλησα στα παιδιά για την εμπειρία μου στο 1/θ σχολείο Χρύσως Ευρυτανίας πριν πολλά χρόνια και ανέπτυξα στα παιδιά την λειτουργία του σχολείου μας, καθώς και τις διαφορές και τις ομοιότητες στον τρόπο διδασκαλίας. Το κύριο χαρακτηριστικό στα 1/θέσια σχολεία είναι η συνδιδασκαλία με τον κυκλικό τρόπο διδασκαλίας ανά τάξη, οι κύκλοι μαθημάτων 1ος και 2ος στα μαθήματα  Γ’ – Δ’ τάξεων και Ε’ – ΣΤ’, εκτός των Μαθηματικών που κάθε τάξη διδάσκεται της τάξης της. Παράλληλα δε είναι σε εφαρμογή η παραδοσιακή αλληλοδιδακτική μέθοδος από τους μεγαλύτερους στους μικρότερους μαθητές, με την οποία μεγάλωσαν πολλές γενιές μαθητών και έφτασαν να γίνουν εξαιρετικοί επιστήμονες. Ευχαριστούμε πολύ την εμπνευσμένη δασκάλα κα Ασπασία και τους μαθητές της και ευχόμαστε σε όλους υγεία, καλή πρόοδο και καλή χρονιά!

Στο link που ακολουθεί, μπορείτε να διαβάσετε το άρθρο του Δ.Σ.Φουρνά για την τηλεδιάσκεψη που δημοσιεύτηκε στο Blog του σχολείου: πατήστε εδώ