4 Απρ

Από την αρχή μαζί με τις υπόλοιπες δράσεις και αλλαγές, ένας από τους στόχους ήταν το σχολείο να γίνει μια μικρή Πινακοθήκη. Από σήμερα το σχολείο μας κοσμεί εξωτερικά μια τοιχογραφία με το Αλφαβητάριο των Ι. Κ. Γιαννέλη, Γ. Σακκά που ήταν το Αναγνωστικό της Α΄ Δημοτικού από το 1955 έως το 1978 και περιείχε γράμματα, συλλαβές, λέξεις, προτάσεις, κείμενα και ποιήματα για την εκμάθηση της Γλώσσας. Τα θέματα βασίζονταν στην θρησκευτική, εθνική, οικογενειακή, κοινωνική, καθημερινή ζωή του τόπου μας. Την υπέροχη  εικονογράφηση είχε κάνει ο Κώστας Γραμματόπουλος. Ήρωες του βιβλίου ήταν ο Μίμης και η Άννα. Το έργο με το εξώφυλλο του Αλφαβητάριου φιλοτεχνήθηκε από τον εκπαιδευτικό Εικαστικών Αλέξανδρο Αντωνιάδη, που τοποθετήθηκε φέτος στο 17° Δ.Σ. Τρικάλων και διδάσκει τους μαθητές μας. Αλέξανδρε σ’ ευχαριστούμε πολύ για την προσφορά σου στο σχολείο, συνέχισε να δημιουργείς στα σχολεία που διδάσκεις και να κάνεις ευτυχισμένα τα παιδιά!

Οι φωτογραφίες που ακολουθούν είναι από το αντίγραφο βιβλίο Αλφαβητάριο από την συλλογή «Παλιά Αναγνωστικά»

Ο Διευθυντής : Παπαγεωργόπουλος Αντώνης