31 Μαΐ

Μετά από δύο χρόνια που η πανδημία στέρησε από την σχολική κοινότητα την φυσιολογική σχολική ζωή, έφτασε η ημέρα να επιστρέψουμε στην κανονικότητα όπως παλιά, με μια πολύ ωραία εκπαιδευτική επίσκεψη στην Ι.Μ.Αγίου Γεωργίου στο Μαυρομμάτι Μουζακίου, όπου γεννήθηκε και μεγάλωσε ο οπλαρχηγός της ελληνικής επανάστασης του 1821 Γεώργιος Καραϊσκάκης. Η ηγουμένη και οι μοναχές μας υποδέχτηκαν και αφού μας ξενάγησαν στον πολύ παλιό ναό (1583), μας πρόσφεραν ένα κέρασμα σε όλους. Η ηγουμένη είπε εν συντομία την ιστορία της Μονής και κατενθουσιασμένοι από την απλόχερη φιλοξενία απολαύσαμε την θέα και τις τελευταίες στιγμές στο εκπληκτικής ομορφιάς τοπίο και μπήκαμε στα λεωφορεία για τον τελικό προορισμό μας, το κτήμα Χαλίλη στο Καππά Καρδίτσας. Εκεί τα παιδιά απόλαυσαν το μαγευτικό περιβάλλον, έπαιξαν, είδαν τα ελάφια και γνώρισαν και άλλους μαθητές. Οι εκπαιδευτικοί που συνόδευσαν τους μαθητές μεταξύ γεύσεων και συζητήσεων, απόλαυσαν την μελωδική φωνή του Γ.Τραγάνη σε ένα δημοτικό τραγούδι, προφανώς επηρεασμένος από την απρόσμενη συνάντηση με τον Χρυσόστομο Μητροπάνο, τον καλλίφωνο ερμηνευτή δημοτικών τραγουδιών του θεσσαλικού κάμπου.