28 Οκτ

Με ιδιαίτερη λαμπρότητα γιορτάστηκε και φέτος η εθνική επέτειος του ΟΧΙ από τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας. Οι μαθητές των Γ και Δ τάξεων απέδωσαν το νόημα του Αλβανικού έπους με τον καλύτερο τρόπο. Την γιορτή άνοιξε ο Διευθυντής με την ομιλία του και αναφέρθηκε στα γεγονότα και την σημασία της νίκης των Ελλήνων απέναντι στην πολεμική μηχανή των Ιταλών αρχικά και των Γερμανών αργότερα. Οι στρατιώτες μας έδωσαν το αίμα τους για να είμαστε σήμερα ελεύθεροι και οφείλουμε να τιμούμε την θυσία τους για την πατρίδα και την ελευθερία. Κατόπιν έγινε η παράδοση της σημαίας στους σημαιοφόρους και συνεχίστηκε η γιορτή με σκετς, ποιήματα και τραγούδια από το μέτωπο που ενθάρρυναν τους πολεμιστές και τον λαό. Συγχαρητήρια στους εκπαιδευτικούς Ειρήνη Γκούμπλια και Γιάννη Τραγάνη για την ωραία γιορτή που ετοίμασαν με τους μαθητές. Χρόνια πολλά Ελλάδα!