14 Ιούν

Μετά από έξι χρόνια στην θέση του διευθυντή του 17ου Δ.Σ. Τρικάλων, έφθασε η στιγμή που αποχωρίζομαι τους εκπαιδευτικούς, τους μαθητές και τους γονείς. Ήταν μια υπέροχη διαδρομή, ένα αξέχαστο ταξίδι γεμάτο εμπειρίες, χαρές, αλλά και μερικές απογοητεύσεις. Με πολλή δουλειά, επιμονή και υπομονή με την υποστήριξη όλων, αφήνω το σχολείο όπως το ονειρεύτηκα και προσπάθησα να φτιάξω με όλες μου τις δυνάμεις μέχρι και την τελευταία ημέρα της θητείας μου. Ένα σχολείο με άρτιες υποδομές και εξοπλισμό για όλα τα παιδιά, χωρίς εξαιρέσεις και αποκλεισμούς, το σχολείο της συμπερίληψης και της συνεκπαίδευσης. Ένα σχολείο που αγκαλιάζει όλα τα παιδιά και δίνει ίσες ευκαιρίες σε όλους τους μαθητές. Το σχολείο του σήμερα και του αύριο, μαθητοκεντρικό με προσανατολισμό στην διερευνητική μάθηση και στις δεξιότητες 4c της σύγχρονης εποχής. Την Κριτική Σκέψη, την Δημιουργικότητα, την Συνεργασία και την Επικοινωνία δηλαδή τα 4C (Critical Thinking, Creativity, Collaboration and Communication) που θα επιτρέπουν σε όλους να προσαρμόζονται στα υπάρχοντα χαρακτηριστικά του κόσμου μας και να αποτυπώνουν τις δικές τους ιδέες καινοτομίας στο περιβάλλον και στους ανθρώπους γύρω μας. Το τέλος έφθασε, περισσότερο όμως άξιζε το ταξίδι, που ήταν γεμάτο αγάπη.
Ευχαριστώ θερμά τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων και όλους τους μαθητές για το υπέροχο δώρο!

Αντώνης Παπαγεωργόπουλος