18 Νοέ

Μια από τις καλύτερες σχολικές γιορτές για το Πολυτεχνείο είχαμε  την τύχη να παρακολουθήσουμε από τους μαθητές της Ε’ τάξης του σχολείου μας και τον δάσκαλό τους κ. Γιώργο Μανταλιά, οι οποίοι κατάφεραν με πολύ παραστατικό τρόπο να περάσουν σε όσους παραβρέθηκαν το μήνυμα «ΨΩΜΙ-ΠΑΙΔΕΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» και να αντιληφθούμε τη σημασία του. Ο αγώνας για τη δημοκρατία και τις ατομικές ελευθερίες είναι διαρκής και πάντα θα υπάρχει ένας ισχυρός λόγος για μαζικά κινήματα και αγωνιστικές συσπειρώσεις διαδηλωτών. Ο αγώνας των φοιτητών έφερε τη μεταπολίτευση και την κοινοβουλευτική δημοκρατία στον τόπο μας. Με ποιήματα, τραγούδια και σκετς οι μαθητές έστειλαν σε όλους το νόημα της σημερινής γιορτής, ότι ο αγώνας για την ελευθερία δικαιώνεται μέσα από μεγάλη προσπάθεια και θυσίες. Αξίζει να αναφερθεί ότι τη χορωδία  συνόδευσε με το αρμόνιο ο δάσκαλος της τάξης κ.Γιώργος Μανταλιάς και τον ευχαριστούμε πολύ.