28 Νοέ

Μια ευχάριστη ανάπαυλα από τα καθημερινά μαθήματα και τον φόρτο εργασίας ήταν η σημερινή επίσκεψη των Α’,Β’ και Γ’ τάξεων του σχολείου μας, στο Θέατρο Σκιών του Δήμου μας.

Εκεί τους περίμενε ο Τρικαλινός καραγκιοζοπαίχτης κ.Τζίκας για να παρακολουθήσουν την παράσταση «Το Μαγεμένο Λουλούδι». Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν, έμαθαν μερικά μυστικά του «μπερντέ» και του θεάτρου σκιών που έχει τις ρίζες του στα βάθη της Ανατολής. Ένα είδος θεάτρου που χάνεται στο πέρασμα των αιώνων με λαϊκούς ήρωες φτιαγμένους από λεπτό δέρμα  αναπαριστώντας χαρακτήρες καθημερινών απλών ανθρώπων.Τα παιδιά έμειναν εντυπωσιασμένα και γύρισαν στο σχολείο γεμάτα εικόνες και παραστάσεις. Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: Γούλα Βασιλική, Υφαντή Βασιλική, Τραγάνης Ιωάννης.